Tanečky kolem referenda

10. 12. 2010 13:17:00
Mnohokrát jsem při debatách s občany zaznamenala názor, že politici žijí v nějakém podivném světě, odtrženém od reality a místo aby řešili problémy této země, hrají mezi sebou nějaké podivné hry. Příkladem pak je třeba zakopání se ve vnímání světa jako my a oni (rozumějme koalice a opozice), které se projevuje tím, že poslanci z jedné strany pomyslné barikády zásadně odmítají schválit zákon, předložený druhou stranou, byť by jej před tím sami prosazovali a měli jej ve svém volebním programu. Sama jsem často nechápala, proč jsou dobré myšlenky často smeteny ze stolu jen proto, že je nepředložila ta „správná“ strana, která má momentálně v Poslanecké sněmovně většinu. A zcela nepochopitelné se takové jednání stává v okamžiku, kde se poměr sil otočí a celá situace se s podobným zákonem opakuje, jen v opačném gardu. Kdo by potom věřil tomu, že to s námi politici myslí skutečně dobře? A důvěra občanů v politiku jako takovou tím dostává další citelnou ránu.

Netvrdím, že je mi taková hra nyní zcela pochopitelná, měla jsem však v posledních měsících možnost alespoň poodhalit její pravidla. A o konkrétní návrhy konkrétních zákonů zde mnohdy vůbec nejde. Dobrým příkladem může být poslanecký návrh zákona o obecném referendu, předložený kolegy a kolegyněmi z ČSSD. Věci veřejné jsou stranou přímé demokracie a zákon o obecném referendu je klíčovou součástí jejich programu, měly by tedy být stoprocentně pro a podpořit snahy kolegů ze sociální demokracie, aby zákon začal platit v co nejkratším termínu. Přesto jsme se rozhodli návrh nepodpořit. Následoval samozřejmě útok a obviňování, že jsme zradili náš volební program, jeho samotnou podstatu. Zdá se to neuvěřitelné, nepochopitelné? Pokusím se to vysvětlit.

Zákon o referendu je takovou stále se vracející kometou naší politické scény. Jen v minulém volebním období byl na pořadu jednání dvakrát – jednou z pera komunistických, podruhé zelených poslanců. A nikdy se jej nepodařilo prosadit. V tomto volebním období to byla sociální demokracie, která zvedla rukavici jako první a předběhla tak vládní koalici, která má referendum, stejně jako přímou volbu prezidenta také ve svém vládním programu. Zde bych ráda upozornila na to, že problematika referenda není vůbec jednoduchá. Prvky přímé demokracie jsou podle mého názoru potřebné a v našem politickém systému žádoucí, už tím, že mohou obnovit důvěru občanů v politiku a umožnit aktivně se zapojit do rozhodování o veřejných záležitostech mimořádného významu. Naše demokracie je však demokracií zastupitelskou a referendum má být pouze doplňkem, mimořádným nástrojem, tak aby zastupitelskou formu demokracie nenarušoval, ale naopak rozvíjel. Proto je třeba velmi pečlivě vážit, k jakým otázkám a za jakých podmínek by mělo být vypisováno.

O to větším překvapením je, že současný návrh je až na detaily téměř totožný s těmi předchozími. Opakují se stejné chyby, stejné nejasnosti a systémové nedokonalosti, pro které už byl mnohokrát smeten ze stolu. Stále chybí přesnější vymezení otázek, ke kterým referendum vypisovat nelze, stále přetrvávají nejasnosti ohledně toho, jakou sílu by zákon v něm schválený měl mít a jak jej integrovat do našeho právního řádu. Asi nejkřiklavějším příkladem je, že teoreticky by podle tohoto návrhu šlo schvalovat v referendu i státní rozpočet, což by bylo ale v evropském kontextu zcela ojedinělé. Snadno by se tak mohlo stát, že místo rozhodování o těch nejdůležitějších otázkách by opozice nechávala vypsat referendum každý rok jako vítaný prostředek, jak vládě pořádně šlápnout na krk. O tom, kolik by nás to všechny stálo se snad zmiňovat nemusím.

Nechce se mi věřit, že by si političtí matadoři nebyli těchto problémů vědomi. Vtírá se tak do mysli nepříjemné podezření, že účelem předložení návrhu není ve skutečnosti snaha o posílení prvků přímé demokracie, ale jde pouze o politické tanečky. Páni poslanci jistě vědí, že jej v této podobě nelze schválit. Zato se však výborně hodí jako klacek na Věci veřejné. Je přece tak jednoduché ukázat prstem na ty, kteří mají referendum v programu a přesto jej odmítají podpořit. Jednoduchá logika přece jasně ukazuje, kdo tady zradil svoje ideály! A je velmi snadné získat na svou stranu veřejnost, počítáme-li s tím, že si konkrétní návrh nikdo nepřečte. Je to sázka na jistotu, jednoduchý způsob jak získat politické body.

Vás, kteří jste se pročetli až sem, bych chtěla ujistit, že Věci veřejné svůj program nezrazují. Referendum zůstává klíčovým prvkem našeho programu a na jeho zavedení trváme. V současnosti pracujeme na vládním návrhu zákona, který se pokusí nedostatky odstranit a zavést referendum jako smysluplný prvek našeho politického systému. Jako nástroj, umožňující zvýšení zapojení občanů do politiky, ne jako nástroj politikaření. Referendu říkáme ano, legislativnímu zmetku ne!

Autor: Kristýna Kočí | pátek 10.12.2010 13:17 | karma článku: 13.94 | přečteno: 1341x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 151 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 198 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 28.65 | Přečteno: 605 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 527 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.92 | Přečteno: 471 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1959
Nezařazená poslankyně.3 roky pracovala v PS nejprve v Oddělení komunikace a vzdělávání a následně v Protokolu předsedy PS. Studentka 5. ročníku Politologie na FF UK se specializací na stranické a volební systémy a EU, kterou studovala také na Institutu politických věd (Sciences Po) v Paříži. Získala stipendium na letní školu Turecko-EU, které se účasnilo 20 studentů z celého světa.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...